Pátek 31.3.2023

Aktuality archiv

Svátek Uvedení Páně do chrámu a Den zasvěceného života - 2.2.2020

V neděli 2. února mše sv. v bazilice sv. Jakuba v 8.30 hod. a  10.30 - před mši sv. svěcení svíček.

Hromnice je lidový název svátku „Uvedení Páně do chrámu“, který se slaví 2. února. Připomíná obětování Ježíše v Jeruzalémském chrámě, při kterém starý Simeon a prorokyně Anna poznali v Ježíši „Světlo k osvícení národů“ (Lk 2,22-38). Lidový název „hromnice“ vznikl kvůli svěcení svíček „hromniček“, které se rozsvěcely v různých těžkých a temných obdobích života, například i při modlitbě za ochranu při bouřce.

2. únor, svátek Uvedení Páně do chrámu, je v katolické církvi slaven i jako den díkůvzdání za povolání k zasvěcenému životu.

Pan kardinál Dominik Duka zve všechny řeholníky, řeholnice a zasvěcené osoby působící v arcidiecézi pražské ke společnému slavení svátku Uvedení Páně do chrámu a Světového dne zasvěceného života v neděli 2. února 2020. Mše svatá bude zahájena v 10.00 hod. obřadem žehnání svící v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově.

Setkání bude zároveň oslavou 30. výročí prvního svobodného setkání řeholníků po pádu komunismu, které se konalo právě na Strahově. Po mši svaté proběhne beseda s panem kardinálem Dominikem.

Vydáno:16.1.2020 Zobrazeno:2095