Středa 10.8.2022

Koncerty a chrámová hudba archiv

Benefiční koncert - 5.5.2018

Benefiční koncert Nadačního fondu Sancti Jacobi Organum /
Benefit concert of Sancti Jacobi Organum Foundation

PĚVCI NÁRODNÍHO DIVADLA SVATOJAKUBSKÝM VARHANÁM /
SINGERS OF THE NATIONAL THEATRE SING FOR ST. JAMES´ ORGAN

5. 5. 2018 v 18 hodin / at 6 p. m.

Bazilika sv. Jakuba / St. James´ Basilica
Praha - Staré Město, Malá Štupartská 6

Program:

Georg Philippe TELEMANN (1681-1767) - La Majesté / Velebnost
Alessandro STRADELLA (1644-1682) -
Pièta Signore
Giulio CACCINI (1551-1618) -
Ave Maria
Wolfgang Amadeus MOZART (1756-1791 ) -
Ave verum
Dietrich BUXTEHUDE (1637-1707) -
Toccata F dur BuxWV 157 / Toccata in F major
Georg Friedrich HÄNDEL (1685-1759) -
„Oh, had I Jubals Lyre“ z oratoria Joshua / from the oratorio Joshua
Franz SCHUBERT (1797-1828) -
Ave Maria
César FRANCK (1822-1890) -
Panis angelicus
Giuseppe VERDI (1813-1901) -
Ave Maria
Antonín DVOŘÁK (1841-1904)

Biblické písně, op. 99 / Biblical songs
8. Popatřiž na mne a smiluj se nade mnou / Oh, Lord, have mercy and turn Thou Thy face to me
9. Pozdvihuji očí svých k horám / My eyes will I to the hills life up
10. Zpívejte Hospodinu píseň novou / Oh, sing unto the Lord a joyful song

Andrew Lloyd WEBER (1948) - Pie Jesu
Georges BIZET (1838-1875) -
Agnus Dei
Giuseppe GIORDANI (1743-1798) –
Caro mio ben
Antonio VIVALDI (1678-1741) –
Laudamus Te
Georg Friedrich HÄNDEL (1685-1759) -
„The trumpet shall sound“ z oratoria Mesiáš / from the oratorio Messiah
Charles Maria WIDOR (1844-1937)
– Toccata F dur / Toccata in F major
Jana SIBERA – soprán / soprano
Roman JANÁL
baryton / baritone
Václav SIBERA – tenor

Jan VERNERtrubka / trumpet
Irena CHŘIBKOVÁ – varhany / organ

Vstupné dobrovolné / Voluntary contributions

Jana Sibera je od roku 2012 sólistkou Opery Národního divadla. Předtím již hostovala v Národním divadle a v tehdejší Státní opeře Praha, kde od roku 2002 přijala angažmá. Vystudovala Pražskou konzervatoř (2000) a HAMU (2005). V inscenacích Státní opery a Národního divadla se představila v četných rolích klasického a  romantického repertoáru české i světové operní tvorby. Účinkovala ve více než 40 reprízách Dona Giovanniho v letní stagioně Opery Mozart ve Stavovském divadle. Pravidelně hostuje v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V červnu 2008 se stala finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Barbary Hendricks ve Štrasburku. V roce 2011 a 2012 hostovala jako Violetta v Gdaňsku. Účastnila se také turné Opery ND v Japonsku a Koreji. K velkému úspěchu patří spolupráce s tenoristou Jonasem Kaufmannem na jeho profilovém cd pro firmu Decca. Spolupracovala s dirigenty, jako jsou M. Armiliato, Sir Ch. Mackerras, J. Bělohlávek, J. Latham-Koenig, G. Tourniaire a E. Dovico.

Roman Janál je držitelem prestižní Ceny Thálie za rok 1999, za roli Polluxe v inscenaci Rameauvy opery "Castor a Pollux" v Národním divadle. V současné době je stálým sólistou Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně. Od roku 2008 pedagogicky působí na AMU v Praze a Mezinárodní konzervatoři v Praze. Tento vyhledávaný operní sólista během své kariéry nastudoval mnoho krásných rolí jak v Národním divadle v Praze, tak i na mimopražských scénách v Brně, Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem a Liberci. S úspěchem vystupuje na domácích i zahraničních festivalech. Z těch zahraničních zmiňme především Dny B. Martinů v Londýně s Jiřím Bělohlávkem a orchestrem BBC, Europalia Brusel, Festival B. Martinů v Amsterdamu za vedení Christophera Hoogwooda, dále také festivaly ve Španělsku, Itálii a Francii. Spolupracuje s významnými hudebními tělesy v oratorních dílech a také jako vynikající interpret písňové tvorby doma i v zahraničí. V operním repertoáru se rozvinula spolupráce s předními světovými operními dirigenty jako Caspar Richter, John Fiore, Hilllary Griffiths a Jan Latham Koenig.

Původně absolvent plzeňské konzervatoře v oboru hry na housle byl přijat v roce 1985 do pěveckého oddělení Hudební akademie v Sofii, které ukončil v roce 1990. V listopadu 1995 se stal absolutním vítězem mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Po několika letech byl do této soutěže pozván jako člen poroty a zároveň se stal čestným členem Mezinárodního pěveckého centra výše uvedené soutěže. V letech 1996-2006 působil na pražské konzervatoři jako pěvecký pedagog. Během posledních let působil v řadě interpretačních pěveckých seminářů jako lektor (v rámci České republiky) a jako člen pěveckých soutěží. Vydává CD, natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi.

Václav Sibera spolupracoval od roku 2003 s Národním divadlem a jeho sólistou se stal v lednu 2012. Ve Státní opeře Praha byl sólistou od roku 1999, kde ztvárnil řadu rolí v operách Verdiho, Pucciniho, Mozarta, nastudoval role Oblačného a Vacka Bradatého (Janáček: Výlety páně Broučkovy) pod taktovkou sira Charlese Mackerrase a dále hlavní roli v hokejové opeře Martina Smolky Nagano v režii Ondřeje Havelky. V roce 2007 se podílel na nahrávce Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy s BBC Symphony Orchestra v Londýně pod taktovkou Jiřího Bělohlávka pro firmu Deutsche Grammophon (nahrávka získala na hudebním veletrhu v Cannes operní ocenění Midem Classical Award 2009). Se souborem Státní opery Praha se zúčastnil v lednu 2005 turné po Japonsku a v dubnu 2005 hostování v jihokorejském Soulu (Beseto Opera). Václav Sibera absolvoval Pražskou státní konzervatoř v oborech klarinet a operní zpěv. Během studií se zúčastnil několika soutěží. Na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech v roce 1998 získal 3. cenu, na Mezinárodní pěvecké soutěži Emy Destinnové v Českých Budějovicích v roce 2001 získal 1. cenu a ve stejném roce se stal finalistou Mezinárodní pěvecké soutěže Ferruccia Tagliaviniho v Deutschlandsbergu. Hostuje rovněž v Národním divadle Brno a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Jan Verner studoval hru na trubku na pražské konzervatoři ve třídě prof. Josefa Svejkovského. V roce 1984 se stal vítězem Soutěže konzervatoří v Teplicích .
Koncertuje v řadě zemí Evropy (Španělsko, Itálie, Německo, Francie) a také se představil v Japonsku.
V současné době působí jako koncertní mistr Hudby Hradní Stráže, kde reprezentuje při slavnostních akcích prezidenta republiky. Má široký repertoár. Natáčí pro český rozhlas a televizi, nahrává kompaktní disky. Je členem souboru Verner Collegium. Podílí se na slavnostních bohoslužbách v chrámu Nanebevzetí P. Marie na Strahově a v katedrále sv.Víta.

Irena Chřibková patří mezi nejvýraznější varhaníky své generace. Působí u největších pražských varhan v bazilice sv. Jakuba, tam založila Mezinárodní varhanní festival a další cykly duchovní hudby. Koncertuje v Evropě i USA, Japonsku, Izraeli. Spolupracuje s předními sólisty a hudebními tělesy. Její široký repertoár zahrnuje skladby od baroka po současnost.

Vydáno:26.4.2018 Zobrazeno:880